Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Benzer anda iki üniversite hangi şartlarda okunabilir?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Son yıllarda büyüyen üniversite sayısına tabi olarak yükseköğrenime erişim kolaylaştı. Öğrenciler bundan böyle istihdam odaklı seçim yaparak iş garantili bölümlere yoğunlaşıyor.

Bu minvalde, aynı anda iki örgün program okumak hayali kuranlar Yükseköğretim Kurulunun 2016 yılında almış olduğu karardan halen farkında değil !

YÖK tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde alınan karar neticesinde; aynı anda aynı düzeyde örgün iki yükseköğretim programına tescil yaptırılamayacağı ancak örgün eğitimle beraber açıköğretim ile uzak öğretim programlarına tescil yaptırabileceğine karar verilmiştir.

Bu karar doğrultusunda şu açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur;

- ÖSYS kılavuzunda bulunan programlarda aynı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılamaz. Mesela, örgün eğitimde bir üniversitede Alet Mühendisliği Bölümü okurken öğrenci diğer bir yükseköğretim kurumunda ya da benzer üniversitede örgün lisans programına tescil yaptıramaz. Namzet hangi programda eğitimine sürdürmek istiyorsa diğerinden kaydını sildirmek zorundadır.

- ÖSYS kılavuzunda bulunan programlarda ayrı seviyede iki örgün programa tescil yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede ya da aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

- ÖSYS kılavuzunda bulunan programlarda örgün bir programa açıklanmış iken, herhangi bir üniversitesinin açıköğretim ön lisans veya lisans programına tescil yaptırılabilir.

- Bir üniversitede örgün eğitimine aralıksız öğrenciler eğitimine devam ettiği veya başka bir üniversitede açılan uzaktan eğitim ön lisans ya da lisans programlarına tescil yaptırabilir.

Yavuz Selim KAPLAN

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »