Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

AÖL - Açık Öğretim Lisesi 2. dönem sınavı ne süre?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

2018 Eğitim Öğretim yılının Açıköğretim Lise 1. Dönem Sınavı 9-10 Aralık 2017 tarihlerinde yapıldı. Imtihan Sorularının, cevaplarının ve sonuçlarının açıklanmasının gerisinde gözler AÖL 2. Dönem Sınavı tarihine çevrildi. AÖL 2.dönem sınavı ne vakit? AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır? Açık Öğretim Lisesi'nde okuyan öğrenciler için 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Sınavı tarihleri belirlenmiş oldu. Ayrıntı haberimizde…

2018 AÖL SINAV TARİHLERİ 

Açık Öğretim Lisesi Sınavları 3 oturum şeklinde aşağı belirtilmiş gün ve saatlerde yapılacak:

I. Oturum 17 Mart 2018 Cumartesi 09.30

II. Oturum 17 Mart 2018 Cumartesi 14.00

III. Oturum 18 Mart 2018 Pazar 09.30

AÖL SINAVI GIRIŞ YERLERİ AÇIKLANDI MI?

Sınava giriş belgenizi MEB devlete ait sitesine veya linkimize tıklayarak bulabilirsiniz. Sınav giriş belgesine ulaşmak için tıklayınız.

AÖL SINAV ANTRE BELGESİ NASIL ALINIR?

Açıköğretim lisesinden eğitim gören öğrenciler, sınava Giriş Belgelerini MEB devlete ait sitesi adresi üzerinden çıkarabileceklerdir. Bahsedilen adresten veya haberimizin içeriğinde bulunan linkten ulaşacağınız adresten alınacak belgenin bilgisayar çıktısı ile sınava girileceklerdir. Posta ile imtihan antre belgesi gönderilmeyecektir.

AÖL SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

Sınav  sonuçları  internet ortamında  “www.aol.meb.gov.tr”  adresinden duyurulmaktadır. Imtihan sonucunda mezun olamayan öğrencilerin bir sonraki dönem için kayıt onarım ve ders seçimi zorunludur.

AÖL NEDİR?

Açık Öğretim Lisesi 1992 yılında kurulan uzaktan öğretim teknolojilerini kullanarak lise öğrenimi veren ve bu hizmeti merkezi sistemle yürüten, Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. Film Radyo ve televizyonla Eğitim başkanlığı ile Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü 03.04.1998 tarih ve 4359 sayılı kanunla hizmetlerini Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü adı altında toplamıştır. Açık Öğretim Lisesi 3 Nisan 1998 tarihinden itibaren Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitim etkinliklerini devam ettirdi. Açık Öğretim Lisesi halen faaliyetlerini, 14 Eylül 2011 tarih ve 652 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan Yaşam Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürmektedir.

Açık Öğretim Lisesi program içeriği bakımından örgün eğitimdeki genel liselerin program içerikleriyle benzer olmasına rağmen, yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine özgü ve merkezi kaliteli bir modeldir. Halen yönetmelik gereği ders geçme ve kredi Sistemine tarafından mezun vermekte olan Açık Öğretim Lisesinde uzakta öğretimin temel süreçlerinden yararlanılmaktadır. 2006 yılında tüm okulların 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Açık Öğretim Lisesi de 4 yıla çıkarılmış ve Yönetmeliği de bu çerçevede bitmiş düzenlenerek sistem değiştirilmiştir. Bu tarihten itibaren büyüyen teknolojiye paralel olarak Açık Öğretim Lisesi tescil ve tescil onarım işlemleri artık internet üzerinden yapılmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde yüz yüze öğretim uygulaması yoktur. Açık Öğretim Lisesinde okutulan karşılıklı ve seçmeli dersler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca örgün öğretime paralel olarak belirlenmiştir. Eğitim TV ve Radyo ile yapılmakta basılı materyallerle desteklenmektedir. Basılı materyaller 81 ilde bölüştürme noktası olarak muhakkak toplam 548 adet Millet Eğitim Merkezi Müdürlüğünekargo yolu ile gönderildiği gibi e-kitap olarak internet üzerinden de yayınlanmaktadır. 2006 yılında tüm liselerineğitim süresinin 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte Açık Öğretim Lisesine açıklanmış olan öğrenciler de aşamalı olarak 4 takvim sisteme geçmiş dâhil edilmişlerdir. Örgün eğitim yaşında okulumuza kayıt yaptıran öğrenciler en erken 4 yıl (8 dönem) sonunda mezun olabilirler. Ama 18 yaşından gün almış öğrencilerimiz yılda üç dönem sınav hakları olduğundan, 8 dönemi 2,5 yılda tamamlayabilmektedirler.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »