Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Alman Meclisi'nden Yahudileri sevindiren karar
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Almanya'da Federal Meclis, Yahudi düşmanlığıyla daha etkili uğraş edilebilmesi nedeniyle "antisemitizmle mücadele sorumlusu" pozisyonu oluşturulmasını istedi.

Mecliste Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), Sosyal Halkçı Parti (SPD), Bağımsızlık Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi'nin (Bündnis 90/Die Grünen) sunduğu karşılıklı karar tasarısı perşembe günü oylamaya sunuldu. Oylamada tasarının görüşülmesine sürdürmek isteyen Sol Parti çekimser kalırken, sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) de dahil almak üzere diğer tüm partilerin milletvekilleri "evet" oyu kullandı.

Mecliste kabul edilen karar kapsamında hükümete bir "antisemitizmle uğraş sorumlusu" görevlendirmesi çağrısı yapıldı.

Mecliste parti temsilcilerinin sırayla laf aldığı tartışmada sağ popülist AfD namına konuşan Beatrix von Storch, Almanya'da Yahudi düşmanlığının "özellikle Müslüman göçmenlerden kaynaklanan bir sorun" olduğunu savundu.

Diğer partiler adına tavır yapan milletvekilleriyse AfD'yi "kendi içlerindeki Yahudi düşmanı eğilimlere uzaklık almamakla" suçladı. Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt, AfD'yi maksat bölge konuşmasında "Sizin büyük bir Yahudi düşmanlığı sorununuz var" dedi.

ALMANYA YAHUDİLERİ MEMNUN

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi, laf konusu karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Konsey tarafından yapılan açıklamada, "Milletvekilleri Yahudi toplumunun endişelerini ciddiye aldıklarının açık bir sinyalini verdi" denilerek "antisemitizmle mücadelenin herkesin görevi olduğuna" uyarı çekildi.

Konsey Başkanı Josef Schuster, göçmenlere karşın bahşedilen düzen kurslarında antisemitizm konusunun daha artı yer almasında ise geç kalındığını söyledi. Schuster, "Ancak Müslümanlara aleyhinde genel bir şüphenin oluşturulmasını ya da dini bir azınlığı dışlamak nedeniyle konunun araçsallaştırılmasını açık bir şekilde reddediyoruz" dedi.

Mecliste kabul edilen karar metnine göre, atanacak yetkilinin bilim, eğitim ve sivil toplum alanlarından gelen bağımsız bir uzmanlar grubunun danışmanlığında çalışması planlanıyor. Antisemitizmle çaba sorumlusunun, Başbakanlık veya İçişleri Bakanlığı emrindeki olması düşünülüyor. Almanya Yahudileri Merkez Konseyi ise bakanlığın Başbakanlık bünyesinde yer alması taraftarı.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »