Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

ALES sınavı ne zaman? ALES imtihan başvuru formu tarihi! 2018
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav takvimini açıkladı. ÖSYM’nin açıklamasına kadar bu sene içerisinde yapılacak olan ALES’e dair tatbik tarihleri, en son kullanım gününü, imtihan tarihini ve sınav netice tarihini kendi resmi sitesi üzerinden duyurdu. Peki 2018 ALES imtihan tarihi ne vakit, ALES sınav sonuçları ne vakit açıklanacak? ALES’e kullanım nasıl, nereden yapılır? ALES harç ücreti ne kadar? ALES hakkında bütün merak edilenler haberimizde...
2018 ALES İLKBAHAR DÖNEMİ SINAVI
2018 ALES ilkbahar dönemi sınav başvuru tarihleri ÖSYM’nin akademik takvimine kadar; 7 Mart 2018 tarihinde başlıyor, 15 Mart 2018 tarihinde sona eriyor. O tarihleri içerisinde başvuramayanlar için geç uygulama günü 28 Mart 2018 tarihi olarak açıklandı. Sınav 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçların açıklanacağı tarih ise 7 Haziran 2018.
2018 ALES GÜZ DÖNEMİ SINAVI
2018 ALES sonbahar dönemi imtihan uygulama tarihleri 19 Eylül 2018 tarihinde başlıyor, 27 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor. Sınava girmek isteyip başvuruyu kaçıranlar ise geç dilekçe günü 10 Ekim 2018. Imtihan tarihi 18 Kasım 2018. ÖSYM, sonuçların açıklanacağı tarihi yayınladı: 18 Kasım 2018.
ÖSYM’DEN UYARI!
-15 dakika kuralı bu sınavlarda geçerli olmayacaktır. Öğrenci Seçme ve Sıralama Merkezi, 15 dakika kuralını kaldırmıştır.
-Sınav ücretleri, başvuruların başladığı gün, kılavuzda yayımlanacaktır.
-Imtihan sonuçları, kurum kadar yayınlanan tarihte açıklanacaktır. Sonuçların açıklanacağı saate dair resmi bir izah etme yapılmamaktadır.
ALES’E BAŞVURU FORMU NASIL YAPILIR?
Eğer ÖSYM sisteminde belirtilen bir fotoğrafınız varsa internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Sistemde belirtilmiş bir fotoğraf yoksa başvurunuz bir kullanım merkezine artan bir şekilde yapmalısınız.
SINAV ÜCRETİ NE DEĞIN?
Her dönem sınav ücreti ÖSYM tatbik kılavuzlarında belirtilmektedir. Son yıllara ait ALES Tatbik Ücretleri aşağıdaki gibidir:
-2017 İlkbahar-Sonbahar : 90 TL
-2016 İlkbahar-Güz : 80 TL
-2015 İlkbahar-Güz: 70 TL
-2014 İlkbahar-Sonbahar: 50 TL
Ödeme için 2 seçenek vardır. Banka şubesi aracılığı ile veya ÖSYM’nin sitesinden internet aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.
Bankaya artan bir şekilde ödenti yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve imtihan ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve imtihan adı bilgisini teftiş etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.
Ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sayfasından yerine getirmek isteyen adaylar ÖDEMELER alanından kredi kartı veya banka kartı ile kullanım süresi içinde yatırmalıdır.
NASIL KULLANIM YAPACAĞIM?
İnternet Üzerinden Yapıyorsanız:
Başvurunuzu internet üzerinden aday başvuru formunu doldurarak yapacaksınız. Tatbik tarihleri aralarında ÖSYM’nin ilgili sayfasında bir başvuru linki göreceksiniz. Bu linke tıklayarak uygulama formunu doldurup tatbik işleminizi yapabilirsiniz.
Operasyon sonunda “Başvuru Formu İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasını görmelisiniz. Bu açıklamayı görmediyseniz başvurunuz gerçekleşmemiştir. Bu açıklamayı gördükten sonradan geriye sadece imtihan uygulama ücretinin yatırılması kalıyor.
Kullanim Merkezinden Yapıyorsanız:
Dilekçe merkezine kanımca gitmek zorundasınız. Sizin adınızı başvurunuzu başka birisi yapamaz.
Kullanim merkezine gittiğinizde web kamerayla çekilecek fotoğrafınız sisteme aktarılacaktır.
Başvuru merkezinde size verilen Namzet Tatbik Formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Yanınızda üstünde T.C kimlik numaranızın yazılmış olduğu Nüfus Cüzdanınız bulunmalı. Eğer sınavla ilgili bir engel/sağlık durumu bilgisi iletmek istiyorsanız devlet hastanesinden küskün afiyet raporu örneğiniz, engelinize ilişkin özgeçmişinizi ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi ve Sağlık/Engel Bilgi Formunu bütün ve içten olarak doldurmuş olmalısınız. Bu belgeler yanınızda olacak oysa başvuru merkezine teslim edilmeyecektir. Posta yoluyla ÖSYM’ye kullanım süresi içerisinde  gönderilmiş olmalıdır. (Belgelerin asılları değil kopyaları gönderilecektir. Sıhhat raporunun kopyası onaylı olmalıdır.)
Başvuru Formu merkezinde işlemleriniz tamamlandıktan sonra görevli kişi Aday Kullanim Tescil Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecek. Bu belgeyi dikkatlice yoklama edip herhangi bir hata olmadığından belirlenmiş olduktan sonra imzalayıp görevliye onaylaması için geri verin.
Operasyon sonunda size verilecek doküman üzerinde bir parola yer alacaktır. Bu geçici şifrenizdir. Bu şifreyi ÖSYM’nin internet sitesinden değiştirmelisiniz.
Başvurunuz hemen şimdi tamamlanmadı. Bu aşamada onay kodunuzu tatbik merkezi görevlisine bildirin. Görevli tasdik kodunu girdikten sonradan başvuru formu bilgileriniz sisteme kaydedilecektir.
YURT DIŞINDAN NASIL BAŞVURU YAPILIR?
Aşağıdaki bilgiler tatbik tarihlerinde herhangi bir sebeple yurt dışarıya yer alan ve internet üzerinden başvuru formu hakkı olmayan (sistemde belirtilen fotoğrafınız olmaması sebebiyle) adaylar için geçerlidir. Laf konusu adaylar sınava PASAPORT ile kabul edilecekler. Pasaport dışarıya bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir. Eğer başvuru tarihleri arasında herhangi bir gün zeka Türkiye’de bulunuyorsanız ilerleyen süreçlerde pasaportunuzdan ülkeye giriş çıkış tarihleriniz teftiş edilerek saptama edilecek ve başvurunuz iptal edilecektir. Yurt dışından aşağıdaki yollarla uygulama yapabilmek için başvuru tarihlerinin tamamında yurt dışarıda bulunuyor olmanız gerekir. Eğer sistemde kayıtlı bir fotoğrafınız varsa ve internet üzerinden kullanım yapabiliyorsanız yurt dışında olsanız deha internet üzerinden Türkiye’de yer alan adaylarla benzer şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.
--Öncelikle ÖSYM Çağrı Merkezi’ni bulunduğunuz ülkedeki bir yurtdışı telefonundan aramalısınız. Çağrı Merkezi personeli sizin yurt dışından başvuru formu yapacağınızı tescil edecek. Eğer ÖSYM aday internet erişimi şifreniz yahut telefondaki yetkiliden şifrenizi de talep ediniz.
--Kimlik numaranız veya Yabancı Uyruklu numaranız ve şifrenizle birlikte namzet öğrenci sistemine gireceksiniz. Bu linke tıklayarak uygulama işlemini tamamladıktan daha sonra tatbik kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak saklamalısınız.
--Ödemeler sayfasından başvuru formu süresinin sonuna kadar imtihan ücretini yatırmalısınız. Imtihan ücretinin ne kadar olduğu başvuru kılavuzunda yer almaktadır.
-Sınava Ankara ‘da gireceksiniz.
Tatbik esnasında eğer sistemde açıklanmış fotoğrafınız olmadığı için resim bölümünü anlamsız bıraktıysanız sınavdan önceki son devlete ait iş günü mesai bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA) aşağıdaki belgelerle birlikte bana kalırsa uygulama yaparak başvurularını tamamlamalı ve Sınava Antre Belgenizi edinmelisiniz. Bu belgelerden biri bile beceriksiz olan adayların başvurusu bitmemiş olacaktır. Bu adaylar, Sınava Antre Belgesi edinemezler. Fotoğrafınız dilekçe merkezinde web kamera ile çekilecektir.
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »