Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Akademik kadrolara başvurularda incelikler
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Bildiğiniz gibi, Üniversitelerin öğretim üyesi harici öğretim elemanı kadroları (Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman, Bilirkişi, Eğitim-Öğretim Planlamacısı) merkezi bir sistem olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı web sayfasında yer alan "AKADEMİK KADRO İLANLARI" menüsünde bütün kamuoyuna duyurulmaktadır.

Yukarıda görsel olarak gösterilen ekran üzerinden üniversitelerin akademik personel ilanlarını bir bir inceleyebileceğiniz gibi keza arama seçeneklerinden "Üniversite Birimine Göre, Adres/Dilekçe Şartına Kadar, Özel Şartlara Kadar ve Bildiri Belgelerine Tarafından" arama yapabilirsiniz.

ÜNİVERSİTELERE NASIL BAŞVURURUM ?

Yukarıda belirtilmiş Akademik Kadro İlanları menüsünde üniversiteler ihtiyaç duyduğu alanlarda öğretim elemanı elde etmek için bildiri verdiklerinde mutlaka ama mutlaka şu bilgilere yer tahsis etmek zorundadırlar :

1-Ilan edilen kadronun çıktığı bölüm, bölüm ve anabilim dalı,

2-Kadro Unvanı,

3-Kadro Sayısı,

4-Kadro Derecesi,

5-İlanın Yayım Tarihi,

6-Ön Değerleme Tarihi,

7-Son Dilekçe Tarihi,

8-Yazılı ve/veya Sözlü Antre Sınavı Tarihi,

9-Netice Yorumlama Tarihi,

10- Duyuru Edilen Kadroda Aranan Özel Koşullar,

11- Duyuru Edilen Kadroda Aranan ALES Puanı,

12-Duyuru Edilen Kadroda Aranan Tanıdık Olmayan Dil Puanı

13- Uygulama Tipi (Kanımca, Elektronik, Posta)

Yukarıda sıraladığımız bilgileri inceledikten daha sonra ilanda bulunan "ALES ve Yabancı Dil" şartı haricinde, "ÖZEL ŞARTLAR" başlığı aşağı yer alan kriterleri mutlaka sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlara göre üniversiteler başvurunuzu değerlendirdikten sonradan karar vereceğinden, şartları titizlikte inceleyip ona göre başvuru yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

İlanda yer alan özel şartlar ile ALES ve Yabancı Dil şartlarını sağladığınız kadro bulunması halinde başvurabilmek için bir takım belgeleri ilgili üniversiteye bana kalırsa ya da posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir. Bazı üniversiteler başvuruları elektronik ortamda alabilmektedir. Bu da yine ilgili bildiri metninde üniversiteler kadar belirtilmektedir.

bir de, başvuruda istenilen belgeler ise ilan metninin alt tarafında üniversiteler kadar gösterilmektedir. Aşağıdaki görselde örnek olarak bir üniversitenin başvuruda istediği belgeler sıralanmıştır.

Burada adayların uyarı etmesi gereken üniversitelere yetkisiz ya da yanlış doküman göndermemek ve tasdikli olarak ilgili duyuru metninde belirli transkript tipi belgeleri de bir millet kurumunda veya noterde "ASLI GİBİDİR-ASLININ AYNISIDIR" şeklinde onaylatarak kullanım yapılmasıdır. Noter masrafları çok pozitif olduğundan bulunduğunuz şehirdeki herhangi bir millet kurumundan aslını yanınızda götürdüğünüzde takdirde belge onaylatmak konusunda takviye isteyebilirsiniz.

Ayrıca, geçtiğimiz yıl YÖK tarafından alınan kararla e-Devlet kapısı üzerinden alınan karekodlu mezun belgesi ve öğrenci belgeleriyle öğretim elemanı kadrolarına başvuru formu yapılabileceği, ön değer biçme ve değerleme aşamasında bu belgelerin kullanılabileceği, ancak atanmaya yargı kazanılması halinde öğrenime ilişkin belgelerin aslı veya tasdikli suretinin istenilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Bu doğrultuda, üniversitelerin akademik kadro ilanlarına başvurularda mezun belgesi ve öğrenci belgelerini e-devlet üzerinden zahmetsizce alınabildiğinden müracaatlarda noter ve aslı gibidir kırtasiyeciliğinden kurtulabilirsiniz.

Bildiri edilen kadro için istenilen belgeleri tamamladıktan sonra belgeyi isterseniz kişisel olarak götürüp üniversiteye teslim edebilirsiniz ya da ilgili üniversitenin uygulama adresine posta yoluyla da ulaştırabilirsiniz. Burada adaylara tavsiyemiz belgenizi özel kargoyla peşine düşüp takip edebileceğiniz şekilde yollamak sizin yararınıza olacaktır.

Kullanım belgelerinizi bildiri metninde bulunan tatbik adresine kargoladıktan daha sonra tekrar duyuru metninde yer alan ön değerlendirme tarihinde başvurduğunuz üniversitenin kurumsal web sayfasında ön değerleme sonuçlarının duyuru edilmesini peşine düşüp takip etmelisiniz. Eğer fakat başvurunuz uygun görülür ve ön değerlendirmede yapılan puan sıralamasında sınava girecek adaylara ilişkin listeye girerseniz yazılı sınava ziyafet edilmeye hak kazandınız demektir.

Üniversiteler öğretim üyesi harici öğretim elemanı ilanlarında kimseye yazılı tebligat yapmaz ve tüm sınav takibi ilgili üniversitenin web sayfasından takip edilmelidir.

Özellikle birincil kez öğretim elemanı kadrolarına başvuran adayların fazla yüksek ALES ve dil puanları bile olsa acemilikle bir fotoğraf zeka eksik gönderse üniversiteler göre elenebilmektedir. Yılın sonlarına dürüst ilanlar gitgide arttığından akademisyen adaylarının bu konuda dikkatini çekmek istedik !

Bilginiz olsun...

Yavuz Selim KAPLAN

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »