Son Yazılar

27 Ocak 2018 Cumartesi

45 karikatür ödüllü resim öğretmeni
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


BALIKESİR'de, Karesi T.C. Ziraat Bankası Hoş Sanatlar Lisesi Fotoğraf Öğretmeni Mehmet Zeber, katıldığı karikatür yarışmalarında başarı üzerine başarı kazandı. Zeber, 30 takvim karikatüristlik yaşamına 15'i milletlerarası olmak üzere toplam 45 ödül sığdırdı. Mehmet Zeber, katıldığı yarışmalarda, en doğuda Çin, en batıda Brezilya, pek fazla ülkeden ödül getirdi. Zeber, en büyük hedefinin başarılı öğrenciler yetiştirmek, yeni yarışmalarda, Türkiye'ye büyük başarılar getirmek olduğunu söyledi.

Fotoğraf öğretmeni Mehmet Zeber, 1987 yılında, bir dergide Abdi İpekçi Karikatür Yarışması yapılacağını duyunca, karikatür çalışmalarına siklet verdi. Zeber girdiği ilk yarışmada birincilik ödülü aldı. Çalışmalarını karikatüre yoğunlaştıran Mehmet Zeber, "Abdi İpekçi Karikatür yarışmasının konusu, konut sorunuydu. Bu yarışmada birinci oldum. Beni karikatürist yapan bu ödüldür. Bu ödülden sonra çalışmalarımı karikatür üzerine yoğunlaştırarak artırdım. İki tane Yunus Nadi ödülüm var. Ilk uluslararası ödülüm İtalya'dan. 1996 İtalya, Uluslararası 28'inci Umoristi A Marostica karikatür yarışmasında galibiyet ödülü elde ettim. sonra ödüllerin arkası kesilmedi. Üstelik karikatür çalışmalarına 1-2 sene ara vermek zorunda kalsam bile, başarılarım ve ödüllerim arttı" dedi.

'BENİM EV ÖDEVİM GİBİ BİR ŞEY'

Zeber, son 7-8 yıldan bu yandan karikatür çalışmalarına büyük bir yük verdiğini belirterek, "Önceki yıllarda, açıklanmış zaman aralıklarında karikatüre ara verip resim çalışmalarına yoğunlaşıyordum. Lakin son yıllarda adamakıllı karikatüre siklet verdim. Öğrencilere ev ödevi verirsiniz eve gidince ona çalışırlar. Karikatür de benim ev ödevim gibi oldu eve gelince, çizimlere başlıyorum. Benim vazgeçilmezim oldu. Büyük başarılar bu nedenle geldi" diye konuştu.

'ULUSLARARASI ÖDÜL TÖRENLERİNE KATILAMADIM'

Mehmet Zeber, İtalya, Çin, Brezilya gibi ülkelerden aldığı ödüllerin törenlerine katılmayı çok istemesine rağmen koşulların elvermediğini belirterek, şunları söyledi:

"Başlıca yurt dışı yarışmalarda, gelen davetiyelerde, 'Şu tarihlerde ödül töreni var katılımınızı bekliyoruz' diyorlar. Maalesef katılma olanağımız olmuyor tabii oysa. Bilhassa Brezilya'ya gitmeyi fazla istiyordum. Dünyanın farklı alanlara yönlendirilmiş ülkelerinden 900'den artı ressam katıldı. Ben burada müsabaka özel ödülü aldım lakin gidemedim. Çin'e gitmeyi çok arzuluyordum, olanaklarım elvermedi. Fakat ulusal yarışmaların ödül törenlerinin tümüne katıldım."

'YIRTIK KAĞITLA İKİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI'

Karikatürist Mehmet Zeber, 2013 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi'nin düzenlediği tasarruf konulu karikatür yarışmasına yırtık bir A-4 kağıdı ile katıldığını ve garip bir öyküsü olduğunu belirtip, şöyle dedi:

"Yarışmanın koşullarını okudum, her türlü teknik ve malzeme serbest diye yazıyordu. Tasarrufu nasıl anlatırım diye düşündüm. Kağıdı aldım, bir köşesini yırtıp, tasarruf yazdım. Zarfa koyup jüriye gönderdim. Eserim ikincilik ödülü aldı. Ödül törenine gittim. Ama yapıtım yoktu. 'Neden yok?' diye sorduğumda, 'Hocam, eserleri çerçeveleyen kişi, kağıdı yırtık görünce, yırtıldığını sanıp yerine yenisini koymuş' dedi. Üzülmeyin ben istediğiniz kadar kağıt yırtıp size veririm dedim."

ÖĞRENCİLERİNE ROL MODEL OLDU

Zeber, Balıkesir Güzel Sanatlar Lisesi'ne gelen öğrencilerin büyük çoğunluğuna rol model olduğunu, öyle fazla öğrencisinin karikatür dalında ödül aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Konu güzel sanatlara gelince bizim öğrencilerimiz yetenek sınavı ile seçiliyor. Öğrencilerimizi ilerisi için de sınava hazırlıyoruz. Bu aşamada, model çalışması ve imgesel tasarıma önem veriyoruz. bu vesileyle karikatüre merakı olan öğrencilerimiz oluyor. Onları yönlendirmeye çalışıyorum. şu anda karikatür alanında başarı sağlayan ödül bölge öğrencilerim var. Telefon edip kutluyorum ya da benim haberim olmuyor, onlar beni arıyor. Bağlarımızı hiçbir zaman koparmıyoruz. Herkese karikatürü bulaştırmaya çalışıyorum. Toplum olarak kitap okuma alışkanlığımız yok. Okumayan bir insanda, karikatüre baktığı süre kafasında bir takım görüşler, sorgulama anlamında bir takım kıpırtılar uyandırıyorsa, faydası vardır diye düşünüyorum. Karikatür sanatı ne değin fazla yayılırsa, insanlar da öyle tenkit yapmayı, ayrı açılardan bakmayı, sorgulamayı öğrenir diye düşünüyorum. Karikatüre, bundan daha sonra da devam edeceğim. Ereksiz çalışma olmuyor. böylece ben de yarışmaları peşine düşüp takip ediyorum. Çünkü çalışmanın bir amacı olması gerek."

MEHMET ZEBER KİMDİR

Mehmet Zeber, 1963 Afyon Sandıklı doğumlu. Birincil, orta ve lise öğrenimini Söke'de tamamladı. 1987 yılında İzmir Dokuzeylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fotoğraf Anasanat Dalı'ndan mezun oldu. Karikatür yarışmalarından 15'i milletlerarası almak üzere 45 ödül aldı. Karikatürcüler Derneği ve Anadolu Karikatürcüler Derneği üyesidir. Halen Balıkesir'de Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak çalışıyor.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »