Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

33 Polis Tahliye Edildi!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları iddia edilen 87'si tutuklu 144 polisin yargılandığı davaya bakan duruşma heyeti, 33 sanığın tahliyesine karar verdi. Karar oy çokluğuyla alındı.

Tahliye kararına üye başat muhalefet şerhi koydu.

23. MAHKEME GÖRÜLDÜ

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi göre Silivri Alibey Spor Salonu'nda yapılan 23. duruşmada 84 tutsak davalı ile bazı tutuksuz sanıklar hazırlanmış bulundu. Duruşmada bütün gün sanıkların esas hakkındaki mütalaaya aleyhinde beyanları ile tahliye talepleri alındı.

MAHKEME ARA KARARINI AÇIKLADI

Duruşmaya verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, davalı ve avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için zaman verilmesine hükmetti. Mahkeme heyeti, 33 tutuklu sanığın da BTK'dan gelen ve İstanbul Organize Suçlarla Çaba Şube Müdürlüğünce analizi yapılan arşiv ışığında kabahat vasfının ve yasal durumlarının lehe yönde değişme ihtimali ile esir kaldıkları vakit dikkate alınarak esir bulundukları suçtan tahliyelerine karar verdi. Mahkeme heyeti 33 davalı polisin yurtdışına çıkışını da yasakladı. Silivri'de görülecek olan bir sonraki mahkeme ise 11 Nisan'a ertelendi.

Davada tutsak davalı sayısı ise 54'e düştü.

ÜYE DOMINANT MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Tahliye kararına üye baskın muhalefet etti. Kararda, "Sanıkların 'ByLock' kullanıcısı olması, mevcut kanıt durumu, kaçma şüphelerinin bulunması dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına muhalefet şerhi yönünde oy kullanmıştır" denildi.

106 SANIĞIN CEZALANDIRILMASI İSTENMİŞTİ

15 Ocak Pazartesi günü görülen duruşmada Cumhuriyet Savcısı hakkındaki mütalaasını açıklamıştı.

Bazı sanıkların ByLock programına kaç kez bağlandığını mahkeme salonunda okuyan savcı mütalaasında 106 sanığın "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne abone olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla değin hapsini istek etmişti. Savcı, tutuklu sanıklar Ali Sevimli ve Deniz Ercan'ın Türk Canice Kanunun (TCK)220/ 4 son tümce gereği etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması noktasında kararı mahkemenin takdirine bırakmıştı.

15 sanığın 'ByLock' bağlantı tarihleri ve temas sayılarının belirlenebilmesi için yazılan müzekkerelere yanıt alınamadığı gerekçesiyle dosyalarının ayrılmasına karar verilmesini istenen mütalaada, ayrıca savunmaları alınamayan ve haklarında yakalama kararı bulunan 21 sanığın da dosyasının ayrılması istek edilmişti. Savcı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istemişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıda kaydırın.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »