Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

2018 yılında 20 bin hoca ataması MEB tarafında ne süre olacak?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Binlerce öğretmen adayının merakla eklediği öğretmen tahsis haberleri ile ilgili Ulusal Eğitim Bakanlığı'dan açıklama geldi. Peki önümüzdeki yıl hoca ataması olacak mı? Hangi branşlara hoca ataması olacak? İşte son dakika 20 bin hoca ataması gelişmeleri Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki Elmasbahçeler Salih Şeremet Ortaokulunda yapımı tamamlanan 18 eğitim kurumunun toplu açılış törenine katıldı. Yılmaz 20 bin hoca ataması hakkında önemli ayrıntı verdi.

“20 BİN HOCA ALIMI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Başlangıç töreninde konuşan kendi dönemlerinde 584 bin hoca ataması gerçekleştirdiklerini açıklayan Yılmaz, “Bugün gördüğümüz her 3 öğretmenden 2'sinin bizim dönemimizde ataması gerçekleştirildi ve özlük haklarını da kısmen iyileştirdik. Haftada 15 saat ek dersle birlikte 2002'de öğretmenimize bahşedilen toplam aylık 635 lirayken bugün 4 bin TL'ye yaklaşmış durumdadır. Önümüzdeki ay duyurusuna çıkacağız. 20 bin hoca alımını gerçekleştireceğiz. İnanıyoruz ancak yeni öğretmenlerle birlikte eğitim ailemizi daha da güçlendirip 18 milyon evladımızı, üniversitelerle birlikte 25 milyon evladımıza adalet ettikleri kaliteli ve nitelikli eğitimi vereceğiz” dedi.

Bakan Yılmaz, öğretmen alımları için kesin bir tarih belirtmedi.

İsmet Yılmaz,  “Bakın 2002'de kızlar için ilköğretimde okullaşma oranı net yüzde 88'di. Bugün ilkokulda yüzde 91, ortaokulda net yüzde 95'tir. Ortaöğretimde yüzde 42'ydi okullaşma oranı, bugün yüzde 82'dir. Yüzde 100'den daha pozitif büyüme vardır. Dolayısıyla okul çağında olan kızlarımızın tümü lisede, yüksek öğretimde yüzde 12'ydi 2002'de, şimdi biz yüzde 44 kızlarımıza yüksek öğretimde eğitim sağlıyoruz. 12'ye Türkiye'yi getirenler derhal bizleri eleştiriyorlar. Eleştiriler dürüst değildir” dedi.

Kızların yüksek öğretimde okullaşma oranının erkeklerden daha pozitif olduğunu bildiren Yılmaz, “2002'de her 100 kişiden 12'si yüksek öğretime devam ederken, şu anda her 100 kişiden 42'si okula devam ediyor. Erkeklerde bu oran yüzde 40, kızlarda bu oran yüzde 44'tür” diye konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »