Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

2018 EKPSS imtihan başvuru tarihi ne süre? EKPSS sınav takvimi
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Ölçme Seçme ve Sipariş Verme Merkezi (ÖSYM) göre milyonlarca engelli adayın heyecanlı bekleyiş içerisinde olduğu Engeli Ulus Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sınavı ile ilgili müjdeli haber geldi. ÖSYM'nin gerçekleştirdiği direktifler doğrultusunda engelli adayların devlet kurumlarında memur olarak yerleşebilecekleri sınav olan EKPSS sınavının 2018 yılında da düzenleneceğini bildirdi. bununla beraber ÖSYM, Engelli Ulus Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için belirdiği sınav takvimini de resmi sitesi yoluyla duyurdu. öte yandan EKPSS sınavı için başvuru formu tarihleri de belirlendi. Peki, engelli adayların ilgiyle beklediği EKPSS ne zaman yapılacak? 2018 EKPSS sınav uygulama tarihi ne vakit? EKPSS sınavına kimler başvurabilecek ve EKPSS sonuçları ne vakit açıklanacak? İşte, engelli adayları EKPSS sınavıyla ilgili yakından ilgilendiren tüm detaylar...

EKPSS SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLECEK?

2018 Engelli Halk Personeli Seçme Sınavına (2018-EKPSS); ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan ya da EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecektir. Aniden pozitif öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar mezun oldukları en üst düzeyden EKPSS’ye başvurmak zorundadır.

Engelli bireylerin kamuda tahsis alabilmeleri için ölçü sınavı olan engelli kamu personelli seçme sınavı standart KPSS sınavından ayırt edilemez olarak yapılmaktadır. Tek ayrım ise EKPSS sınavına kayıtlı engelli statüsünde olan bireylerin katılabileceğidir.  

2018 EKPSS SINAVI NE SÜRE YAPILACAK?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenen sınav takvimine tarafından, EKPSS sınavı 22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

2018 EKPSS SINAVI İÇİN BAŞVURULAR NE SÜRE YAPILACAK?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sınavı için başvurular 6-21 Şubat 2018 tarihleri aralarında yapılacak.

2018 EKPSS KURA BAŞVURULARI NE VAKIT YAPILACAK?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Kura Başvuruları 2-16 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak.

2018 EKPSS SONUÇLARI NE VAKIT AÇIKLANACAK?

2018 Engelli Ulus Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Sonuçları 17 Mayıs 2018 tarihinde açıklanacak.

2018 EKPSS SINAVU İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER…

ÖSYM’nin sitesinde de bulunan bilgiye göre: EKPSS Sınavı, 22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. EKPSS başvuruları, 6 – 21 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacak. EKPSS kura başvuruları, 2 – 16 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılabilecek. ÖSYM başvuru ve imtihan tarihine ek olarak bu sene Geç Başvuru Günü tarihilerini ve EKPSS sınav sonucu açıklama tarihini de yayınladı. Buna tarafından; 2018 EKPSS sonuçları 17 Mayıs 2018 tarihinde açıklanacak.

Geç Kullanım Günü EKPSS için 13 – 14 Mart tarihleri aralarında, Kura için ise 29 – 30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23.59’a değin artırımlı olarak; ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de bulunan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Sınav sonuçlarının kayıtlı tarihlerde açıklanması planlanmaktadır ancak, sınava ilişkin bir dava söz konusu olması halinde mahkemece bir karar verildikten sonradan imtihan sonuçları açıklanacaktır. 

EKPSS SINAVININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE DEK?

Bunun yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamalarında EKPSS sonuçlarının geçerlilik süresine de değindi. Bakan Sarıeroğlu konu ile ilgili olarak açıklamalarında "Kardeşlerimizle konuşurken en büyük tedirginlikleri puanlarının boşa gidecek olması. 'Eğer yeni bir tayin olmazsa, bizler iyi puan aldık, bu puanlar boşuna gidecek' diye kendilerini o kadar hırpalıyorlardı ancak... Biz şöyle bir düzenleme yaptık, almış oldukları puanları 4 yıl baştan başa geçerli olmasını sağladık. 4 sene geçerliyken yeni sınava da girebilecek kardeşlerimiz. Atamaları yapılırken, biz Devlet Personel Başkanlığı olarak bakacağız, en yüksek puanları üzerinden onların atamalarını gerçekleştireceğiz." ifadelerine yer verdi.  

5 BİN YENİ DEVIR KARARI ÇIKARILDI!

Konu ile ilgili olarak Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamalarında birincil yaptığı çalışmanın engelli memur ataması olduğunu bildirdi. "Devlet Personel Başkanlığı, Egzersiz ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına emrindeki. EKPSS'de bizim ÖSYM ile sorumluluğumuzda olan bir konu." diyen Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu 2 bin 200 engelli memur ataması yapıldığını açıklama etti. Keza Bakan Sarıeroğlu açıklamalarında yeni tahsis için ısrarların olduğunu ve bu kapsamda 5 bin yeni devir kararı çıkardıklarını bildirdi.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »