Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

2018 e-Okul sayfası kapandı mı?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

2018 eğitim-öğretimin yılı ilk döneminin bitmesine sayılı günler kala, e-okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş ziyaretleri de oldukça yoğunlaştı. Sömestr tatili için plan yapmaya başlayan öğrenciler fena bir sürprizle karşılaşmamak için sık sık aktüel anekdot durumlarını öğrenmek üzere e-Okul’a giriyorlar. Peki e-Mektep’a nasıl antre yapılır? e-Okul anekdot girişi hala devam ediyor mu? e-Okul ne vakit kapanacak? e-Okul üzerinden üçkâğıt nasıl yapılıyor? İşte haberimizin detayları…
E-MEKTEP’A NASIL ANTRE YAPILIR?
E-Okul VBS antre ekranı ile karne öncesinde son not durumunu görüntülemek ve ortalamasını hesaplamak isteyen öğrenciler, sisteme nasıl antre yapılacağını araştırıyor. Bilindiği üzere 2007 yılının Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hizmete sunulan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde öğrencinin bütün eğitim bilgileri görüntülenebiliyor.
E-OKUL GIRIŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ
E-Mektep antre işlemi için başlangıçta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan "https://e-okul.meb.gov.tr/" adresine internet tarayıcısından girilmelidir. Açılan ekranda sağ bölümde yer alan "Veli Bilgilendirme Sistemi" başlığı aşağı bulunan bilgiler doldurulmalı ve gerisinde "Antre" butonuna basılmalıdır. İstenen bilgiler emniyet kodu, öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve öğrenci mektep numarasıdır. Giriş işleminin ikinci aşamasında ise öğrenciye ait bilgiler istenmektedir. Mesela öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu yer, öğrencinin fotoğrafı, aile sıra no, cilt no ve öğrencinin okuduğu şube gibi bazı bilgiler sorulmaktadır. Bu bilgiler de içten girildiği takdirde sistem açılır ve e-Mektep antre işlemi bitmiş olur. Sisteme giriş yaptıktan daha sonra sol tarafta bulunan operasyon menüsünden Anekdot Bilgisi, Devamsızlık Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Sınav Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notları, Diploma Puanı, Yıl Sonu Notları, Nakil Durumu ve Şube Yazılmış Ortalamaları gibi birçok seçenek kullanılabilir. e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi adamakıllı ücretsizdir.
E-OKUL NE SÜRE KAPANACAK?
Sömestr tatili için gün sayan öğrenciler ve veliler, bir yana son sınavlarını tamamlarken; öte taraftan da E-mektep VBS anekdot girişinin kapanış tarihine yönelik çalışmalar yapıyor. Kanaat notlarını kuvvetlendirmek isteyen öğrenciler, çoğu kez E-okul anekdot sistemi üzerinden sözlü ve yazılmış notlarındaki yeni güncellemeleri kontrol ediyor. Sistemin kapanış tarihi öğretmenlerin yazılı sınavlarını okuduğu tarihe tarafından çeşitlilik gösteriyor. Buna tarafından az önce kapanmayan e-Mektep giriş ekranının ne süre kapanacağı öğretmenlerin inisiyatifinde.
VELİLER DIKKAT! SAHTE UYGULAMALAR BİLGİLERİNİZİ ÇALABİLİR!
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'dan uyarılar geldi. Mobil başvuru formu mağazalarında bulunan sahte uygulamalara karşı vatandaşlara uyarıda yer alan Sayan, bu konuda yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
“Mobil kullanım mağazalarında vatandaşlarımızın kişisel verilerini elde etmeye yönelik olarak bir takım uygulamalar yer almakta. Yürüttüğümüz incelemeler neticesinde E-Devlet, SGK, HGS, E-Mektep gibi popüler isimlere sahip 40 civarında uygulamadan 32'sinin sahte olduğunu ve bu sahte mobil uygulamaların bir kısmının zararlı aktivite içerdiğini saptama ettik. İsmi SGK, HGS, E-Mektep olan sahte uygulamalardan 32'sinin vatandaşların verilerini alabildiğini saptama ettik ve bu uygulamalar montaj sırasında boşboğaz müsade istemekte, kişisel verilere ulaşabilmekte. Bir öteki sahtecilik uygulaması da bankacılık uygulamalarında görülüyor. Şahısların SMS bilgisine değin erişim izni bölge sahte uygulamalar bankacılık uygulamalarındaki bir defaya kasıtlı olarak üretilen şifrelerin üçkâğıt faaliyetlerine ulaşmasına yol açabiliyor. Bu konuda vatandaşlarımız yalnızca bilenen mecralardan bu uygulamaları indirmeli, mağazalardaki uygulamaların sahte olup olmadığını anlamak için ise indirme sayısı, kullanıcı yorumları, yayıncı ve iletişim bilgilerine bakması gerektiği konusunda ihtar etmek istiyorum.”
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »