Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

(2018) e-okul Takdir ve Teşekkür puanı hesaplama
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Okulların kapanmasına sayılı günler kala öğrenci ve velilerin karne telaşı başladı. bununla beraber öğrenciler de hangi belgeyi alacağını öğrenmek üzere, takdir ve teşekkür hesaplamasının nasıl yapıldığına dair araştırmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. e-Mektep sistemine antre yapılarak karne notları ve sonuçları basit ve hızlı bir şekilde öğrenilebildiği gibi tekrar e-Okul sistemi aracılığıyla Takdir ve Teşekkür puanını hesaplama işlemi gerçekleştirebilme olanağı bulunuyor. Peki, öğrenci ve veliler kadar yarıyıl tatili (yarıyıl) tatilinin başlayacak olmasıyla birlikte şu günlerde en fazla merak edilen ve sorgulanan konu olan Takdir ve Teşekkür puanı nasıl hesaplanır? Takdir ve Teşekkür puanı hesaplama nasıl yapılır? e-Okul ile Takdir ve Teşekkür nasıl hesaplanır? İşte; e-Okul 5. 6. 7. 8. 9. sınıf takdir ve teşekkür hesaplama…
YARIYIL TATILI (YARIYIL) TATİLİ NE VAKIT BAŞLAYACAK?
19 Ocak 2018 Cuma günü okullar kapanacak. 22 Ocak 2018 Pazartesi günü ise okullar 15 jurnal ara tatile girecek. 5 Şubat Pazartesi günü okullar bitmiş eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak.
TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI NASIL HESAPLANIR?
Bir dersin dönem puanı sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde keza hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetiksel ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.
İşletmelerde maharet eğitiminde dönem puanı, işletmedeki eğitim boyunca öğretmen, sanatkâr öğretici ya da eğitici personel kadar temrin, proje, meslek, deney ve hizmet değerlendirmesinden verilen puanlar, varsa telafi eğitimi süresince okulda temrin, proje, iş ve hizmetlerden aldıkları puanlar ve alanıyla ilgili yarışmalarda alınan ve işletmeye bildirilen puanların aritmetiksel ortalamasıdır. Aritmetiksel ortalama alınırken bölme işlemi virgülden daha sonra iki basamak yürütülür.
KARNE ALAN ÖĞRENCİLER ile ilgili görsel sonucu
TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANLARI NELERDİR?
Ulusal Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde bulunan bilgilere göre;
Mektep öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki çaba ve başarılarıyla fayda bildiren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim boyunca minimum üç öğretim yılının tüm döneminde takdir belgesi alanları üstün galibiyet belgesiile ödüllendirir.
Üstün başarı belgesi almaya adalet kazanan öğrencilere ise okulun iftihar listesinde yer verilir.
TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI HESAPLAMADA AĞIRLIKLI PUAN NEDİR?
Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir. Mesela Dil ve Anlatım dersi haftada 5 saat okutuluyorsa ağırlığı 5’tir. Ders puanı ile haftalık ders saati çarpılır ve o dersin ağırlıklı puanı hesaplanır. Örnek: Dil ve Anlatım dersinin haftalık ders saati 5, yıl sonu puanı ise 75 olsun.Bu durumda Dil ve Anlatım dersinin ağırlıklı puanı:5×75=375 olacaktır.
KARNE PUAN DEĞERLERİ VE DERECELERİ NELERDİR?
Öğrencilerin dönem içinde almış oldukları puanlar ve bu puanlara karşılık gelen değerler şunlardır;
0 – 49,99 puan aralığı geçmez,
50,00 – 59,99 puan aralığı geçer,
60,00 – 69,99 puan aralığı orta,
70,00 – 84,99 puan aralığı iyi,
85,00 – 100 puan aralığı pekiyi olarak kabul edilir.
E-MEKTEP’DAN TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI NASIL ÖĞRENİLİR?
Takdir-teşekkür hesaplama, E-Mektep üzerinden yapılabilir. Hesaplamanın yapılabilmesi için, öğretmenler kadar öğrencilerin tüm ders notlarının sisteme girilmiş olması gerekir. Not girişleri yapıldıktan daha sonra, sene sonu galibiyet puanı kontrol edilir.
Yıl sonu galibiyet puanı, öğrencinin hangi belgeyi alacağını belirler. Yıl sonu başarı puanı; 70,00 - 84,99 aralığında olanlar teşekkür belgesi, 85,00 - 100 aralığında olanlar da takdir belgesi almaya hak kazanır.
2018 E-OKUL TAKDİR VE TEŞEKKÜR PUANI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!
eokul ile ilgili görsel sonucu
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »