Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

2018 Direksiyon sınavı ne zaman? 23 Aralık ehliyet direksiyon sınavı!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Şoför adayları 23 Aralık ehliyet imtihan sonucundan sonra gözünü direksiyon sınavı tarihine çevirecek. Peki 2017 yılı itibariyle direksiyon sınavı ne zaman düzenlenecek. Binlerce şoför adayının heyecanla beklediği direksiyon imtihan ne vakit yapılacak. Sınavı başarılı bir şekilde geçen adaylar direksiyon sınavı hazırlığına bir an önce açmak için net tarihi öğrenmeye çalışıyor.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN?

23 Aralık 2017 tarihinde MEB kadar düzenlenen sürücü belgesi sınavı 04 Ocak'ta itibariyle açıklanması bekleniyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı direksiyon sınavı içi belirlenmiş bir tarih vermezken, bir önceki dönemlere bakıldığında direksiyon sınavı, imtihan sonuçlarının açıklanmasının arkasından 15 ve 22 gün arasında düzenleniyor. Yani sürücü ehliyeti sınavını başarılı bir şekilde geçen öğrenciler bir an önce direksiyon sınavına hazırlanmaya başlamalı.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILACAK?

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, vasıta bilgisi sorgulama, kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve üçgenin taban olmayan kenarı çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları imtihan gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar aralarında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların, emniyetli ve dar kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç faydalanma, vasıta kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince adaptasyon edemeyerek arabulucu stop ettirme, vasıta kullanımı sırasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda, park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (bambaşka uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı olarak) ve aracın genişliğinden 50 cm artı olan iki araç arasına ya da yüksekliği minimum 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu bölge içinde maksimum iki atak yaparak arabulucu kaldırıma ya da konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak ILAVE-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

İLİŞKİLİ HABERLER

23 Aralık ehliyet sınavı sonuçları açıklanma tarihi belli oldu mu?
EĞİTİM
3 SAAT ÖNCE
23 Aralık sürücü belgesi sınavı sonuçları açıklanma tarihi belli oldu mu?
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »