Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

2018 ALES sınavı ne zaman? ALES sınav tatbik tarihi...
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Öğrenci Seçme ve Koyma Merkezi (ÖSYM) imtihan takvimini açıkladı. ÖSYM’nin açıklamasına kadar bu sene içerisinde yapılacak olan ALES’e dair kullanım tarihleri, en son kullanım gününü, sınav tarihini ve sınav sonuç tarihini kendi devlete ait sitesi üzerinden duyurdu. Peki 2018 ALES imtihan tarihi ne süre, ALES imtihan sonuçları ne vakit açıklanacak? ALES’e uygulama nasıl, nereden yapılır? ALES harç ücreti ne dek? ALES hakkında tüm merak edilenler haberimizde...

2018 ALES İLKBAHAR DÖNEMİ SINAVI

2018 ALES ilkbahar dönemi sınav dilekçe tarihleri ÖSYM’nin akademik takvimine kadar; 7 Mart 2018 tarihinde başlıyor, 15 Mart 2018 tarihinde sona eriyor. O tarihleri içerisinde başvuramayanlar için geç başvuru formu günü 28 Mart 2018 tarihi olarak açıklandı. Sınav 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçların açıklanacağı tarih ise 7 Haziran 2018.

2018 ALES GÜZ DÖNEMİ SINAVI

2018 ALES güz dönemi sınav uygulama tarihleri 19 Eylül 2018 tarihinde başlıyor, 27 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor. Sınava girmek isteyip başvuruyu kaçıranlar ise geç tatbik günü 10 Ekim 2018. Imtihan tarihi 18 Kasım 2018. ÖSYM, sonuçların açıklanacağı tarihi yayınladı: 18 Kasım 2018.

ÖSYM’DEN UYARI!

-15 dakika kuralı bu sınavlarda geçerli olmayacaktır. Öğrenci Seçme ve Sıralama Merkezi, 15 dakika kuralını kaldırmıştır.

-Imtihan ücretleri, başvuruların başladığı gün, kılavuzda yayımlanacaktır.

-Sınav sonuçları, kurum kadar yayınlanan tarihte açıklanacaktır. Sonuçların açıklanacağı saate dair resmi bir tanımlama yapılmamaktadır.

ALES’E KULLANIM NASIL YAPILIR?

Eğer ÖSYM sisteminde belirli bir fotoğrafınız varsa internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Sistemde açıklanmış bir resim yoksa başvurunuz bir tatbik merkezine giderek yapmalısınız.

SINAV ÜCRETİ NE DEĞIN?

Her dönem sınav ücreti ÖSYM uygulama kılavuzlarında belirtilmektedir. Son yıllara ait ALES Kullanim Ücretleri aşağıdaki gibidir:

-2017 İlkbahar-Sonbahar : 90 TL

-2016 İlkbahar-Güz : 80 TL

-2015 İlkbahar-Sonbahar: 70 TL

-2014 İlkbahar-Sonbahar: 50 TL

Ödeme için 2 seçenek vardır. Banka şubesi aracılığı ile veya ÖSYM’nin sitesinden internet aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankaya artan bir şekilde ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve imtihan adı bilgisini yoklama etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sayfasından yerine getirmek isteyen adaylar ÖDEMELER alanından kredi kartı ya da banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırmalıdır.

NASIL DILEKÇE YAPACAĞIM?

İnternet Üzerinden Yapıyorsanız:

Başvurunuzu internet üzerinden aday tatbik formunu doldurarak yapacaksınız. Uygulama tarihleri arasında ÖSYM’nin ilgili sayfasında bir tatbik linki göreceksiniz. Bu linke tıklayarak kullanım formunu doldurup başvuru formu işleminizi yapabilirsiniz.

Işlem sonunda “Dilekçe İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasını görmelisiniz. Bu açıklamayı görmediyseniz başvurunuz gerçekleşmemiştir. Bu açıklamayı gördükten daha sonra geriye doğru sadece imtihan başvuru ücretinin yatırılması kalıyor.

Başvuru Merkezinden Yapıyorsanız:

Başvuru merkezine bizzat gitmek zorundasınız. Sizin adınızı başvurunuzu başka birisi yapamaz.

Dilekçe merkezine gittiğinizde web kamerayla çekilecek fotoğrafınız sisteme aktarılacaktır.

Tatbik merkezinde size bahşedilen Namzet Başvuru Formu Formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Yanınızda üzerinde T.C kimlik numaranızın yazılı olduğu Nüfus Cüzdanınız bulunmalı. Eğer sınavla ilgili bir engel/sıhhat bilgisi iletmek istiyorsanız devlet hastanesinden alınmış sıhhat raporu örneğiniz, engelinize ilişkin özgeçmişinizi ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi ve Afiyet/Engel Veri Formunu tam ve içten olarak doldurmuş olmalısınız. Bu belgeler yanınızda olacak ancak başvuru merkezine teslim edilmeyecektir. Posta aracılığıyla ÖSYM’ye başvuru formu süresi içerisinde  gönderilmiş olmalıdır. (Belgelerin asılları değil kopyaları gönderilecektir. Sağlık raporunun kopyası onaylı olmalıdır.)

Uygulama merkezinde işlemleriniz tamamlandıktan sonra görevli kişi Namzet Uygulama Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecek. Bu belgeyi dikkatlice denetim edip herhangi bir hata olmadığından belirli olduktan sonradan imzalayıp görevliye onaylaması için geri verin.

Operasyon sonunda size verilecek belge üzerinde bir şifre yer alacaktır. Bu geçici şifrenizdir. Bu şifreyi ÖSYM’nin internet sitesinden değiştirmelisiniz.

Başvurunuz hemen şimdi tamamlanmadı. Bu aşamada tasdik kodunuzu başvuru formu merkezi görevlisine bildirin. Görevli onay kodunu girdikten sonra dilekçe bilgileriniz sisteme kaydedilecektir.

YURT DIŞINDAN NASIL UYGULAMA YAPILIR?

Aşağıdaki bilgiler başvuru formu tarihlerinde herhangi bir sebeple yurt haricen yer alan ve internet üzerinden kullanım hakkı olmayan (sistemde belirtilmiş fotoğrafınız olmaması sebebiyle) adaylar için geçerlidir. Laf konusu adaylar sınava PASAPORT ile kabul edilecekler. Pasaport dışarıda bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir. Eğer kullanım tarihleri aralarında herhangi bir gün dahi Türkiye’de bulunuyorsanız ilerleyen süreçlerde pasaportunuzdan ülkeye giriş çıkış tarihleriniz denetleme edilerek saptama edilecek ve başvurunuz iptal edilecektir. Yurt dışından aşağıdaki yollarla tatbik olabilmek için uygulama tarihlerinin tamamında yurt dışarıya bulunuyor olmanız gerekir. Eğer sistemde açıklanmış bir fotoğrafınız varsa ve internet üzerinden başvuru yapabiliyorsanız yurt dışarıya olsanız deha internet üzerinden Türkiye’de yer alan adaylarla aynı şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

--Ilk Olarak ÖSYM Çağrı Merkezi’ni bulunduğunuz ülkedeki bir yurtdışı telefonundan aramalısınız. Çağrı Merkezi personeli sizin yurt dışından kullanım yapacağınızı tescil edecek. Eğer ÖSYM namzet internet erişimi şifreniz yoksa telefondaki yetkiliden şifrenizi de istek ediniz.

--Kimlik numaranız ya da Tanıdık Olmayan Uyruklu numaranız ve şifrenizle birlikte aday öğrenci sistemine gireceksiniz. Bu linke tıklayarak uygulama işlemini tamamladıktan daha sonra kullanım kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak saklamalısınız.

--Ödemeler sayfasından tatbik süresinin ardına kadar imtihan ücretini yatırmalısınız. Imtihan ücretinin ne değin olduğu tatbik kılavuzunda yer almaktadır.

-Sınava Ankara ‘da gireceksiniz.

Tatbik sırasında eğer sistemde açıklanmış fotoğrafınız olmadığı için resim bölümünü anlamsız bıraktıysanız sınavdan önceki son devlete ait çalışma günü mesai bitimine dek ÖSYM Ankara Imtihan Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Cadde No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA) aşağıdaki belgelerle birlikte kanımca kullanım yaparak başvurularını tamamlamalı ve Sınava Antre Belgenizi edinmelisiniz. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayların başvurusu tamamlanmamış olacaktır. Bu adaylar, Sınava Giriş Belgesi edinemezler. Fotoğrafınız kullanım merkezinde web kamera ile çekilecektir.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »