Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

2 takvim üniversite mezunları (Önlisans) kısa dönem askerlik yapacak mı?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

2 yıllık üniversite mezunlarına kısa dönem askerlik mi geliyor? Binlerce mezun bu sorunun yanıtını ararken bakanlığın gündeminde olduğu açıklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Iş Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik" konusuna ilişkin kayda değer açıklamalarda bulundu. Milat gazetesinden Serdar Arseven'e konuşan Bakan Kısa Ve Öz, MYO mezunlarının kısa dönem askerlik taleplerinin gündemde olduğunu belirtti.

Arseven'in aktardığına kadar, Kısa Ve Öz'nün kısa dönem askerlik konusundaki açıklamaları şu şekilde:

"Bunu biz birkaç kez görüştük. Üniversite mezunlarından ziyade, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Hastanelerin doktordan pozitif hemşire ihtiyacı var. Bana bir meslek adamı geldi, 'Ben bir mühendise 4 bin, bir teknisyene 6 bin lira ödüyorum' dedi. Almanya’da mesleki eğitime dışarı giden 7.8 milyon genç var. Türkiye’de ise 1.7 milyon. Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla, sanayide gereksinim duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor, biz düz lise mezunu yetiştiriyoruz... Dolayısıyla bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı maddesi sağlayacağı kanaatindeyim."

MYO MEZUNLARINA KISA DÖNEM GÜNDEMDE

"Bu konuşulan bir konu. Ulusal Eğitim Bakanımızla Sivas’ta yapılan bir toplantıda bu konu konuşuldu ve Sayın Bakanımız anekdot aldı, 'Bu şekilde bir düzenleme yapalım' diye. Gündemde olan bir konu..."

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ DUYURDU!

MYO mezunlarının kısa dönem askerlik yapacağı haberlerinin yayılması üstüne Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından kamuoyuna ilan yapıldı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ön lisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapması ile ilgili hükümette her hangi bir çalışmanın olmadığı ve Bakan Faruk Veciz'nün yaptığı açıklama da ön lisans mezunu adayların kısa dönem askerlik yapacakmış gibi algılandığı belirtildi.

İlerleyen dönemlerde ön lisans mezunu adaylar kısa dönem askerlik yapacak mı bilinmiyor ancak şu anda hükümetin bu konu hakkında her hangi bir çalışması bulunmuyor.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »