Son Yazılar

23 Ağustos 2017 Çarşamba

Sisteme geri dönmek istiyorlar!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Kişisel emeklilik sistemine (BES) ‘otomatik katılım', cayma oranı tartışmaları ve uygulamayla ilgili revizyon arayışlarıyla devam ediyor. 1 Ocak'ta 1000 ve üzeri çalışanı olan işyerleriyle ilgili başlayan BES süreci, halen 1 Temmuz'da başlayan 100-249 aralarında çalışanı olan işyerleriyle devam ediyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) 11 Ağustos tarihli verileri halen sistemde 3 milyon 208 bin 285 çalışanın olduğunu gösteriyor. Çalışanların fon tutarı ise 887,3 milyon liraya ulaştı.

Geçmiş verilere bakıldığında "Otomatik BES"teki çalışan sayısı, ikinci kademenin açılış tarihi olan 1 Nisan'da 669 bin, üçüncü kademenin başlangıç tarihi olan 1 Temmuz'da ise 2 milyon 515 bin kişi düzeyindeydi. Çalışanların fon tutarları ise aynı tarihler itibariyle sırasıyla 107 milyon lira ve 600 milyon liraydı.

Keza 11 Ağustos tarihli veriler dikkate alındığında, otomatik BES için birey başına ortalama çalışan kesintisi 276 lira oldu. Soruları yanıtlayan ve Otomatik BES'in üçüncü kademe sonuçlarını yorumlamak için az önce erken olduğunu vurgulayan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgürlük Obalı, buna rağmen sistemin geneliyle ilgili olumlu bir sürecin yaşandığını belirtti. "Dahi iyi, daha pozitif bir dönemdeyiz" diyen Obalı, bu konuda şunları vurguladı:

TECRÜBE ETKILI OLUYOR

• Süre geçtikçe sistemin yardımcı bir yapıda olduğu daha iyi ortaya çıkıyor. Bu sisteme katılacak çalışanları etkiliyor.

• Çalışanlarını sisteme dahil edecek şirketlerin insan kaynakları birimleri artık daha hazırlıklı. Önceki tecrübelere tarafından hareket ediyorlar. Bunun için hem bizi arıyorlar ayrıca uygulamaların sonuçların okuyorlar. Biz de OSB gibi yerlerde bilgilendirme toplantıları yapıyoruz.

• Ayrıca onlara daha iyi ve refah sağlayan altyapılar sunmaya başladık. Sistemin altyapısı zaman içinde daha da gelişti.

Bu işlem, sözünden dönme hakkını kullanıp sistemden ayrılanları da etkiliyor. Yoğun olarak tekrar sisteme dönme talepleri alıyoruz. Yoklama aramalarımıza da olumlu yanıtlar veriyorlar.

Bu noktada, vazgeçme oranlarının azaltılması ve sistemin her yerde canlandırılması konusunda yürütülen revizyon arayışlarını da değerlendiren Genel Müdür Obalı, bunun bir gereksinim olduğunu vurguladı. Bu kapsamda, bugün 2 ay olan sözünden dönme süresinin 6 avuç içi çıkarılmasının uygun olacağını anlatan Obalı, "Bu süre konuyla ilgili karar almada daha yeterli olabilir. Keza zaten çalışanların her zaman vazgeçme hakkı bulunuyor" dedi.

'50-99 ÇALIŞAN' VE KİT'LER 1 OCAK'TA SİSTEME GİRECEK

Otomatik katılımda BES'e antre kademeli olarak devam edecek. 50-99 aralarında çalışanı olan işyerleri ile mahalli yöneticilik ve KİT çalışanları ise 1 Ocak 2018'de sisteme alınacak.

Çalışan sayısı 10-49 arasında olan işyerleri 1 Temmuz 2018'de, 5-9 aralarında olan iş yerleri de 1 Ocak 2019'dan itibaren BES'e otomatik olarak katılacak. Bu tarihlerden sonra kapsama dahil işverenlere alt çalışmaya başlayanlar, hizmet akdinin yürürlüğe girmesiyle kendiliğinden BES'e dahil edilecek. Bu halk için de geçerli.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »