Son Yazılar

23 Ağustos 2017 Çarşamba

Dikkat! Bayram tatili herkese 10 gün değil!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Peki, özel sektörde çalışanlar bu bayram tatilini 10 güne çıkartabilirler mi?

 Kimileri, ‘bizi de kapsıyor mu?’ diye merak ediyor, kimileri de tatili nasıl birleştireceğini soruyor. Bu vesile ile takvim izin konusuna da değineyim. Malum, geçen sene yapılan yeni düzenleme ile takvim müsade haklarında bir takım şansın dönmesi oldu. Lakin önce, gelecek haftaki Kurban Bayramı tatilinden bahsedeyim.  Dikkat Bayram tatili herkese 10 gün değil Yıllık izinde kritik değişiklik...

Bakanlar Kurulu, 28-29 Ağustos günlerini bütün gün, 31 Ağustos’u da yarım gün ‘yönetimsel tatil’ olarak ilan etti; böylece bayram tatili, 10 güne çıktı. Kimin için? Yalnızca devlet memurları için. Çünkü idari izin, halk kurumlarında çalışanları ilgilendiriyor, özel sektör çalışanlarını kapsamıyor. Buna tarafından, memurlar, devlet dairelerinde çalışanlar, belediye çalışanları 26 Ağustos Cumartesi’den 5 Eylül Salı gününe dek (Salı günü hariç) tatil olacaklar.

ÖZEL SEKTÖR NE YAPACAK?

Özel sektör çalışanları içinse durum azıcık öbür. Şöyle ama; 28-29 Ağustos’ta çalışacaklar, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle resmi tatil olduğundan izinli sayılacaklar, 31 Ağustos Perşembe arife günü olduğundan yarım gün çalışacaklar, 1-2-3-4 Eylül Kurban Bayramı nedeniyle devlete ait tatil yapacaklar. İşin aslı, bu 10 jurnal tatilden özel sektör çalışanlarına düşen –cumartesi-pazarı çıkacak olursak- sadece 3.5 gün. Gelelim, kritik soruya; özel sektör çalışanları bu bayram tatilini 10 güne çıkartabilirler mi? Yönetimsel izin, kişinin çalıştığı kurum tarafından veriler izin anlamına da geliyor. Kimi özel şirketler isterlerse çalışanlarına bu bayramda yönetimsel izin verebilir. Bu konuda bir engel olmadığı gibi çalışan açısından hem ücret ayrıca de takvim müsade anlamında bir yargı kaybı yaratmaz.

TATİLİ BİRLEŞTİREBİLİRSİNİZ

Peki, işveren, idari müsade uygulamazsa ne yapılabilir? Geçen yılın nisan ayında yıllık müsade kanununda yapılan değişiklikle bir takım esneklikler getirildi. Bunlardan biri de izin sürelerinin bölünebilmesi. Önceden takvim izinler, patron ile çalışanın anlaşması halinde, bir bölümü 10 günden az olmamak şartıyla, en fazla üçe bölünerek kullanılabiliyordu.

Geçen sene yapılan düzenleme ile azami üçe ayrılma şartı kaldırıldı ve yıllık izinlerin, bir bölümünün 10 günden az olmamak koşulu ile bölümler halinde kullanılmasına olanak tanındı. Diyelim ama, yıllık izin hakkınız, 14 gün; bunun 10 gününü kullandıktan sonradan, kalanını bir diğer tarihte 1+1+1+1 biçiminde, jurnal olarak da kullanabilirsiniz. Daha açık bir anlatımla, geçen sene yapılan düzenleme işçilere, dini ve milli bayramları birleştirme imkanı tanıdı. Bu da şu anlayış geliyor, eğer isterseniz, yıllık izninizden bir-iki gün, hatta 3 gün kullanıp, bu bayramda tatilinin süresini uzatabilirsiniz.

YILLIK İZİNDE NELER DEĞİŞTİ?

Geçen yılın nisan ayında yıllık izin kanununda yapılan değişiklikle çalışanlara bir takım haklar tanındı. Bunların başında, yıllık izin sürelerinin 10 günü aşan kısmının çalışan tarafından istenildiği değin bölünebileceği geliyor. Peki, izin hakkı nasıl elde ediliyor? Çalışan, işe başladığı tarihten itibaren bir yıl çalışmış olmak kaydıyla yıllık izin hakkı da doğuyor. Örneğin, 2016’nın eylül ayında işe başlanmışsanız, 2017’nin eylül ayında bundan böyle yıllık müsade hakkını da elde etmiş oluyorsunuz. Tekrar geçen yıl yapılan değişiklikle, hafta tatili, dini ve milli bayramlar yıllık müsade süresinde sayılmıyor. Yıllık ücretli müsade süreleri ise alıştırma süresine göre değişiyor. Alıştırma süresi 1 yıldan 5 yıla kadar (5. sene dahil) olanların müsade süresi 14 gün. 5 yıldan pozitif, 15 yıldan az egzersiz süresi olanların müsade süresi 20 gün. 15 sene ve daha fazla çalışanlar 26 gün izin kullanabiliyor.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »